Silan Logo Silan Suprême

Často kladené otázky

Jaké výhody značka Silan přináší?

Chrání a zachová hebkost textilií
Při častém  praní mohou výrobky z bavlny, přírodních i syntetických tkanin ztrácet původní měkkost a blednout. Silan prádlo pokrývá ochrannou vrstvou, uhladí jej a zajistí, aby si zachovalo své vlastnosti. Látka i barva jsou tak chráněny. Oblečení prané v Silanu tudíž nejen vydrží déle, ale i jeho barvy budou stále zářivé. Nemluvě o tom, jak jemné bude k vaší pokožce.

Zabraňuje tvorbě elektrostatického náboje
Syntetické textilie se v sušičce často nabijí statickou elektřinou. Nabitá tkanina pak přitahuje nečistoty jako magnet. Silan předchází tomuto nabití prádla a díky tomu přitahování nečistot snižuje. Syntetické textilie tak zůstávají déle čisté.

Usnadňuje žehlení
Jelikož aviváž prádlo změkčí a vyhladí, žehlení je mnohem snažší. Prádlo není příliš pomačkané a záhyby nejsou tak výrazné. Mnoho textilií se nemusí žehlit vůbec.

Umožňuje rychlejší schnutí prádla.
Prádlo se navíc rychleji suší. Díky použití Silanu při posledním máchacím cyklu se prádlo během odstřeďování zbaví více vody. Vyprané textílie tak obsahují méně vlhkosti a suší se rychleji.

Co aviváž obsahuje?

Aviváže obsahují nejrůznější složky, například biologicky rozložitelné látky zahrnující kationtově povrchově aktivní látky, které prádlo změkčují. Dále obsahují barviva a samozřejmě vůně, díky kterým prádlo tak dlouho nádherně voní. Z bezpečnostních důvodů se k ovocným vůním přimíchávají hořce chutnající látky, které mají malé děti odradit od vypití aviváže.

Je pravda, že prádlo změkčené aviváží schne pomaleji?

Vůbec ne. Při použití Silanu zůstává v prádle méně zbytkové vody, proto schne ještě rychleji. A pokud budete prádlo vyprané v Silanu (při správném dávkování) sušit v sušičce, zkrátí se doba sušení až o deset minut, takže ušetříte za energii.

Co se stane, pokud použiji příliš mnoho/ málo aviváže Silan?

Doporučujeme postupovat podle pokynů k dávkování uvedených na etiketě. Pokud použijete příliš málo Silanu, aviváž nebude mít správný účinek. Pokud použijete příliš mnoho, může především u froté prádla dojít ke snížení jeho savosti.

Mohu aviváž použít pro všechny druhy prádla, i pro membránové látky jako např. Gore-Tex?

Na látky s prodyšnou membránou (Gore-Tex, SympaTex) nebo funkční oděvy z mikrovlákna by se aviváž používat neměla, mohla by se poškodit funkčnost membrány. Pokud ale vyperete membránovou látku omylem, nezoufejte. Další praní bez přidání aviváže látce rychle navrátí její funkčnost.

Existují nějaké textílie, na které by se aviváž používat neměla?

Aviváž by se neměla používat na látky s prodyšnou membránou (Gore-Tex, SympaTex) nebo funkční oděvy z mikrovlákna. Při použití aviváže by totiž mohlo dojít k pokození funkčnosti membrány.

Škodí aviváže životnímu prostředí?

Až do začátku 90. let 20. století se jako základ pro výrobu aviváže používala kationtová povrchově aktivní látka distearyl dimethyl ammonium chloride (DSDMAC). Jelikož byla ale DSDMAC špatně biologicky odbouratelná, začala se hledat vhodná náhrada. Výsledkem pátrání se staly látky zvané esterquaty (EQ). Po mnoho let jsou tedy již povrchově aktivní látky obsažené v aviváži Silan rychle, snadno a hlavně beze zbytku biologicky odbouratelné.

Není ekologičtější Silan nepoužívat?

Díky použití Silanu při posledním máchacím cyklu se prádlo během ždímání zbaví více vody a textilie tak obsahují méně zbytkové vlhkosti. Což znamená, že se může výrazně snížit doba potřebná k sušení prádla v sušičce a s ní i spotřeba energie. Navíc ušetříte i při žehlení, které je u hladšího prádla, vypraného v Silanu, mnohem rychlejší.

Mohu používat aviváž, i když mám citlivou pokožku?

Díky Silanu jsou látky hladší a měkčí a tím i příjemnější pro pokožku. To je dobrý zpráva pro lidi s citlivou pletí, protože Silan zabraňuje jejímu podráždění. V mnoha případech dokonce dochází díky používání aviváže ke zlepšení celkového stavu pokožky. Pro osoby s citlivou pletí doporučujeme Silan Sensitive, který je k pokožce obzvláště šetrný.

Jaké jsou výhody aviváže určené pro osoby s citlivou pokožkou?

Aviváž obecně o textilie pečuje, změkčuje je a vyhlazuje. Což je pro osoby s citlivou pokožkou velká výhoda.  Chcete-li svou pokožku chránit ještě více, doporučujeme vám aviváž Silan Sensitive. Složení této aviváže je k pokožce obzvláště šetrné, a proto je vhodné jak pro osoby s citlivou pletí, tak pro jemnou pokožku miminek. Vhodnost aviváže pro citlivou pleť, alergiky i malé děti byla ověřena a potvrzena několika dermatologickými studiemi.

Mohu aviváž používat i na dětské prádlo?

Díky aviváži jsou textilie hladší a měkčí, což je velká výhoda pro citlivou dětskou pokožku, protože se tím předchází jejímu podráždění. U dětí s velmi citlivou pokožkou používejte aviváž Silan Sensitive, jejíž složení je k pokožce obzvláště šetrné.